Osnove izrade poslovnog plana za početnike

Prvi korak u pokretanju biznisa dobar je poslovni plan

Sadržaj

Imate ideju i odlučili ste se da želite pokrenuti svoj biznis. No niste sigurni što vam je sve potrebno za početak, od kuda krenuti, kako znati je li ta ideja održiva, kome ćete se točno obraćati i kako, i još mnogo mnogo toga? Ili pak imate postojeći biznis i želite unaprijediti dijelove poslovanja, pokrenuti novi odjel ili napraviti reorganizaciju poslovanja?

U tom trenutku treba vam poslovni plan. Prolazeći kroz najvažnije dijelove koje uključuje pisanje poslovnog plana odgovorit ćete si na većinu nedoumica koje imate.

Upravo zato važno je temeljito proći kroz sve korake i faze vašeg (budućeg) poslovanja i stvoriti si plan kako se što uspješnije kretati unutar istog.

Također, ako imate u planu apliciranje za razne financijske potpore, bez obzira na to radi li se o fondovima ili investitorima, poslovni plan je ključan jer ćete im upravo na temelju njega prezentirati zašto vrijedi uložiti u vašu ideju i kako će se njima to isplatiti.

U ovom članku, objasnit ćemo što je poslovni plan, zašto je važan i kako izraditi osnovni poslovni plan, fokusirajući se na ključne dijelove poput misije, vizije, ciljeva, analize tržišta i strategija.

MALI VELIKI | Osnove izrade poslovnog plana za početnike
Foto: Unsplash.com

Što je poslovni plan i zašto je važan

Poslovni plan pisani je dokument kojim jasno definirate svoje ciljeve poslovanja i u kratkim crtama prikazujete metode kako ih postići. Poslovni plan izrađujete kako biste predvidjeli buduća događanja i način prilagodbe poslovanja uvjetima u okruženju.

Zašto je poslovni plan važan?

Poslovni plan je prilika za testiranje poslovne ideje. Upravo je izrada poslovnog plana najbolji način za testiranje ideje i utvrđivanje eventualnih rizika. Pomoći će vam utvrditi je li vaša ideja dobra ili ju trebate još doraditi.

Ključni elementi poslovnog plana

  • Podaci o poduzetniku
  • Predmet poslovanja
  • Struktura ulaganja
  • Tržišna opravdanost
  • Financijski elementi pothvata
  • Zaključna ocjena projekta.

Podaci o poduzetniku

Ovo je najjednostavniji dio cijelog plana i korak koji poduzetnici obično već imaju raspisan. Samo ga je potrebno uobličiti u formu kako bi odgovarao stilu pisanja poslovnog plana. U ovom koraku opisat ćete čime se poduzetnik točno bavi. Kakvo je njegovo prethodno iskustvo na tom području, koja su njegova znanja i vještine koje će mu pomoći da ovaj posao obavlja uspješno. Dopisat ćete i ima li kakve suradnike koji će mu pomagati na tom putu i slično.

Predmet poslovanja

Predmet poslovanja odnosi se na vrstu poslovnog subjekta koji namjeravate registrirati i za koju djelatnost.

Također, u ovom koraku raspisujete kako ste došli na ideju o pokretanju vlastitog posla. Povezat ćete to sve sa svojim radnim iskustvom. Navest ćete i svoje prednosti u obliku vještina i znanja koje imate i koje čine ovu ideju održivom.

Opisivat ćete i proizvod/usluge koje ćete nuditi te način proizvodnje.

Ako se radi o proizvodu, svakako ćete detaljno pojasniti i način proizvodnje te način na koji će se proizvod koristiti.

U opisu proizvodnje potrebno je navesti cijeli proizvodni put. Od sirovina koje ćete koristiti do alata i strojeva koji će vam biti potrebni za izradu finalnog proizvoda.

MALI VELIKI | Osnove izrade poslovnog plana za početnike
Foto: Unsplash.com

Struktura ulaganja i izvora financiranja

U ovom koraku potrebno je navesti i opisati ukupna ulaganja u pružanje usluge ili proizvodnju određenog proizvoda. Treba navesti i njihovo podrijetlo odnosno jesu li sredstva koja se ulažu privatna, donacije, kredit i slično. Potrebno je prikazati i ulaganja potrebna za stalna sredstva za rad kao što su računalo, strojevi, uredska oprema i slično. Uz to i obrtna sredstva kao što su materijali i sirovine potrebni za rad.

Tržišna i ekonomska opravdanost

Ako za proizvodom na tržištu postoje potreba i potražnja, to znači da vaša ideja ima tržišnu opravdanost i potencijal da se pretvori u uspješan posao. Ekonomska se opravdanost, s druge strane, odnosni na to koliko su vaša ideja i njezina provedba financijski isplativi. U ovom koraku potrebno je razložiti obje jer jedna ne podrazumijeva drugu. Odnosno, to što ideja zvuči sjajno i za njom postoji potreba na tržištu, ne mora značiti da će biti isplativa.

Financijski elementi pothvata

Financijski elementi pothvata odnose se na procjenu prihoda i troškova poslovanja te očekivanu dobit.

Ovaj dio najlakše ćete obraditi kroz tablice. U njima ćete opisati sve ono što će dolaziti kao prihod. Na to ćete dodati sve ono što će vam biti potrebno da taj prihod ostvarite – troškove. Na kraju ćete svemu tome dodati i razne obveze koje trebate redovito podmirivati. S tim dolazite do iznosa koji će označavati očekivanu dobit odnosno dohodak.

Zaključna ocjena projekta

U zaključnoj ocjeni projekta, sakupit ćete sve prethodno obrađene elemente i u obliku teksta osvrnuti se na ukupnu sliku i, na kraju krajeva, isplativost cijele ideje.

MALI VELIKI | Osnove izrade poslovnog plana za početnike
Foto: Unsplash.com

Zaključak

Izrada poslovnog plana je ključan korak za svakog poduzetnika. Poslovni plan nije samo formalnost, to je alat koji vam pomaže da bolje razumijete svoje poslovanje, postavite jasne ciljeve i strategije, te pratite svoj napredak. Fokusiranjem na ključne dijelove poput misije, vizije, ciljeva, analize tržišta i strategija, možete kreirati solidan temelj za uspjeh vašeg poslovanja.

Poslovni plan će vam služiti kao vodič kroz sve faze vašeg poslovanja, od pokretanja do rasta i razvoja. Bez obzira na to jeste li početnik ili iskusni poduzetnik, dobro izrađen poslovni plan može vam pomoći da ostanete fokusirani, privučete investitore i uspješno upravljate svojim poslovanjem.

Sara Oroz (1991.), ekonomistica i poduzetnica, diplomirala je ekonomiju te je nakon iskustva u korporacijama odlučila okrenuti se poduzetništvu. Kao virtualni asistent, specijalizirala se za organizaciju poslovanja te kreativne aspekte poput video i audio sadržaja. Uz to, vodi Instagram profil posvećen prirodi, holističkom načinu života i jednostavnoj svakodnevici. Zaljubljenica u prirodu, integrira svoje interese u poslovanje, pružajući jedinstvenu perspektivu svojim klijentima.

Autor

  • Sara Oroz (1991.), ekonomistica i poduzetnica, diplomirala je ekonomiju te je nakon iskustva u korporacijama odlučila okrenuti se poduzetništvu. Kao virtualni asistent, specijalizirala se za organizaciju poslovanja te kreativne aspekte poput video i audio sadržaja. Uz to, vodi Instagram profil posvećen prirodi, holističkom načinu života i jednostavnoj svakodnevici. Zaljubljenica u prirodu, integrira svoje interese u poslovanje, pružajući jedinstvenu perspektivu svojim klijentima.
PROČITAJ JOŠ I OVO
Ostani u toku s najnovijim člancima, edukacijama i novostima.
Skip to content