Što je uopće domena?
U svijetu interneta, domenu možemo smatrati imenom i prezimenom ili adresom vaše web stranice. Internet je jedno jako veliko mjesto, a vaša web stranica se nalazi na točno određenom serveru (veliki skup računala). Kako biste došli do nje morali biste utipkati 4 skupa brojeva razdvojenih točkom poput – 192.158.1.38.
Možete samo zamisliti kakvo bi veselje bilo zapisivati takvu adresu na vizitku. Ili ju diktirati nekome na telefon – ili ju samo zapamtiti. Upravo zbog toga došli smo do „domena” koje cijeli proces pojednostavljuju i omogućuju povezivanje između vašeg računala i web stranice korištenjem lako pamtljivog naziva.
Od čega se sastoji domena?
Domene najčešće dolaze u tri dijela, iako dio preglednika danas maskira početni dio s obzirom na to da se on nekako podrazumijeva. U primjeru naše domene www.mali-veliki.eu možemo vidjeti kako postoji dio „www.”, zatim „mali-veliki” i za kraj „.eu”.
Prvi dio domene, www, označava da se radi o internetskoj lokaciji – world wide web. Njen drugi dio je naziv koji smo mi odredili i povezan je uz posao koji obavljamo, brend koji predstavljamo. U ovom slučaju to je naziv portala. Sam kraj domene predstavlja TLD što je kratica za „top level domain” odnosno domenu najviše razine.
Laički rečeno, TLD grupira različite stranice prema jednom od dva kriterija. Prvi su generički TLD-ovi poput .com, .net, .gov. Drugi kriterij je vezan uz državu odnosno zemlju. Tako imamo .uk za Veliku Britaniju, .at za Austriju, .eu za zemlje Europske Unije i naravno .hr za Hrvatsku. Zanimljivost je da ne morate živjeti ili imati tvrtku u nekoj od država kako biste koristili njen naziv za kraj svoje domene.
FUN FACT
Domena Crne Gore .me je postala iznimno popularna nakon osamostaljenja te države jer je funkcionirala odlično i s engleskim i s regionalnim nazivima pa smo tako dobili nadji.me, digitalizuj.me, unroll.me.
U zadnje vrijeme isto se događa s domenom države Anguilla koja je britanski prekooceanski teritorij u Karipskom pojasu. Njoj je dodjeljena kratica .ai. Nakon što je umjetna inteligencija doživjela svojih 5 minuta slave, ova malena država je uspjela uprihoditi više od 32 milijuna $ samo od prodaje prava na korištenje .ai domena.
Domena .hr
Kad smo edukaciju ostavili iza sebe, idemo vidjeti kako onda doći do besplatne .hr domene.
Tko sve ima pravo na besplatnu domenu
Prema pravilima CARNETA (Hrvatske akademske i istraživačke mreže, organizacije koja se nalazi iza Interneta u Hrvata), besplatne .hr domene mogu registrirati:
- pravne osobe (trgovačka društva, udruge, političke stranke i ostale organizacije s pravnom osobnošću) registrirane u Republici Hrvatskoj
- fizičke osobe koje obavljaju registriranu samostalnu djelatnost u Republici Hrvatskoj (obrtnici, umjetnici, liječnici i slično).
Svatko tko se uklapa u gornji popis, ima pravo na 1 besplatnu domenu. Ono što je bitno napomenuti je da to ne može biti bilo kakva domena. Prema Pravilniku ta domena mora sadržavati jednu od sljedećih opcija:
- naziv registriran u nadležnom registru ili
- skraćeni naziv registriran u nadležnom registru ili
- skraćenicu od početnih slova ili slogova višedijelnog naziva registriranog u nadležnom registru.
Da pojednostavimo – trebali biste koristiti ili vašu tvrtku ili naziv obrta onako kako ste ga registrirali ili njegov skraćeni oblik ili pak početna slova istih. Ako ste registrirali teretanu pod nazivom Markova Teretana, onda biste mogli dobiti domenu markova-teretana.hr, ili mt.hr, ili teretana.hr*.
*Ovo je naravno samo primjer, CARNET odobrava nazive!
Kako do besplatne domene
Prije svega, trebate kliknuti na link – domene.hr koji vas vodi na službenu CARNET stranicu za .hr domenu. Na toj stranici trebate kliknuti na gumb “Registriraj”.
Otvorit će vam se prilično jednostavan obrazac u koji ćete unijeti tražene podatke. Fizičke osobe s djelatnošću će imati malo više polja za popuniti dok je tvrtkama put nešto kraći.
Nakon što ispunite cijeli obrazac i pošaljete ga u obradu, na mail će vam stići obavijest o vlasništvu nad traženom domenom. Proces odobrenja ne traje dugo, iz osobnog iskustva u roku od 24 sata (tijekom radnog tjedna).
Dobivenu domenu sada možete koristiti za svoj email račun i / ili za svoju web stranicu. Upute za povezivanje istih ovise o pružateljima usluga, ali tu vam je Google najbolji prijatelj koji zna točne odgovore.
Razlika između besplatne i plaćene .hr domene
Samo registrirani poduzetnici (pravne osobe i fizičke osobe s djelatnosti) mogu dobiti besplatnu .hr domenu. Za sve ostale, naravno postoji mogućnost kupnje vlastite .hr domene po tržišnim cijenama. Trenutno su te cijene nešto više od generičkih .com ili pak .eu domena. No to ne znači da ih ne biste trebali kupiti. Najčešći razlog za kupovinu domene je razlika između registriranog imena poduzetnika i brenda pod kojim javno djeluju. Također, kada neka tvrtka ima više brendova s kojima nastupa na tržištu, jednu domenu dobit će besplatno dok će ostale trebati platiti.
Sve je to divno, ali zašto mi uopće treba .hr domena?
Generalno gledajući, naziv domene sa sobom nosi nekoliko jako bitnih konotacija:
- Domena brzo prenosi korisnicima informaciju gdje se nalaze tj. s kim razgovaraju. Kada komunicirate online, želite korisniku odmah dati do znanja da je došao na prostor vaše tvrtke/obrta.
- Optimizacija za pretraživače – lokalna domena može pomoći tvrtkama pri rangiranju za pretraživanja unutar određene zemlje pa tako ako imate .hr domenu tražilice poput Googlea bi vas mogle bolje rangirati za korisnike koji pretražuju određeni pojam iz hrvatske ili traže uslugu u hrvatskoj.
- Ako poslujete na hrvatskom tržištu, .hr domena je odličan pokazatelj da ste iz Hrvatske, te da kupci/korisnici rade s lokalnom osobom. Osim pokazatelja jezika, domena signalizira i geografsku lokaciju što je bitno pogotovo u slučaju web trgovina kada dostava igra veliku ulogu u odlukama kupaca.
- Ne manje važno, pouzdana domena korisnicima daje i osjećaj sigurnosti. Kada dobijete mail sa sumnjivih domena, razmislit ćete hoćete li odgovoriti na taj mail. Ako je osoba poslala mail s iva.horvat@moja-domena.hr lako ćete pogledati web stranicu na www.moja-domena.hr i utvrditi da Iva nije baš uobičajeni spam ili prevarant. Također, kada poslujete s poduzetnikom koji ima web stranicu na moja-tvrtka.hr, a email vam stigne od neka-druga-tvrtka.hr bit ćete zbunjeni i trebat će vam vremena za povezati tko vam se javlja i zašto.
Sve su ovo razlozi zašto se isplati malo potruditi kako biste osigurali svoju internet adresu. Čak i ako nemate web stranicu, vaša domena se može koristiti samo u email komunikaciji.
Vaša domena vaša je posjetnica
Koristili .hr ili neku drugu prilagođenu domenu, ono što je sigurno je da vam u poslovnom svijetu definitivno treba internet adresa koja odgovara vašoj tvrtki ili obrtu. Radi se o maloj investiciji (u ovom slučaju samo vremena) koja može napraviti veliku razliku pri poslovanju s klijentima koji još ne znaju ništa o vama.
Prvi dojam je najvažniji, a on je bolji kada korisnika usmjerite na moja-tvrtka.hr ili moja-tvrtka.eu nego kada je to www.wordpress.com/moja-tvrtka jer niste uložili u prilagođenu domenu.
Ovo možda još više vrijedi za direktnu komunikaciju. Imati vlastitu internet domenu (adresu) znači moći ju koristiti i kao email adresu. Dojam je drugačiji kada korisnicima odgovarate s ime.prezime123@gmail.com nego kada je to ime.prezime@moja-tvrtka.hr. Potonji odmah daje dojam profesionalnosti.
Više informacija i pomoć
Za više informacija i dodatnu pomoć u slučaju da u nekom koraku zapnete, svakako se obratite CARNET-u kao krovnoj organizaciji koji će vam moći pomoći.