Moel je home decor brend koji je krenuo kao brend svijeća. Ideju za njega Mia Antunović dobila je jednog Božića kad nije znala što pokloniti prijateljima. Na Pinterestu je tada pronašla ideje za DIY svijeće. “Od tog dana se u meni kuhala ideja za biznis sa svijećama koje nisu štetne, ali ujedno nisu pakirane u eko ambalažu i smeđi karton nego imaju estetski lijepo pakiranje.” ispričala je za MALI VELIKI.
U tom je trenutku još radila kao stručnjakinja za digitalne komunikacije u Europskom parlamentu u Bruxellesu. A prije toga, nema čime se nije bavila. “Konobarila sam, radila u šanku, u skladištima, bavila se modelingom, organizacijom evenata.” No, čini se da je njezin karijerni put ipak vodio k poduzetništvu. Moel je od DIY svijeća za prijatelje, brzo narastao do home decor brend.
“Od početka sam znala da želim proširiti ponudu na proizvode za dom,” rekla nam je Mia Antunović. “Pa smo odmah u drugoj godini poslovanja predstavili posteljni, stolni i dekor program tekstila.” Tekstil im je danas najveći generator prometa, a kako su do toga došli ispričala nam je u nastavku.
Po čemu se Moel proizvodi ističu na tržištu?
Po tome što mi ne prodajemo proizvod. Moel podaje sigurnost. Sigurnost u kvalitetu, sigurnost u dugotrajnost, sigurnost u to da ste napravili najbolji odabir sa sebe i svoje ukućane. Osim toga, mi kupcima uvijek kažemo da kupnjom naših proizvoda kupuju vječnu klasiku za koju se nikada neće morati brinuti da će izaći iz mode. Trenutno u maloprodaji imamo posteljine, dekor, stolni program te svijeće. A za veleprodaju (hoteli, restorani, jahte, kuće za odmor, hoteli i sl.) imamo i jastuke, poplune, ručnike, ogrtače, zavjese te mogućnost personalizacije na većinu artikala.
Kako izgleda proces izrade – tko bira materijale, tko je odgovoran za dizajn i gdje se proizvodi izrađuju?
Materijale i dizajn biram i osmišljavam ja, a kompletna proizvodnja je u Hrvatskoj. Trenutno imamo 4 stalna vanjska suradnika i još 20ak po potrebi, ovisno o projektu.
Odakle nabavljaš materijale i koliko ti je važna održivost u tom segmentu?
Dio materijala se baš tka u Hrvatskoj, a ostatak se uvozi jer mi nismo zemlja na izvoru sirovine. Održivost je u samoj srži našeg brenda upravo zato što proizvodimo iz visokokvalitetne sirovine kojoj je dugotrajnost glavna karakteristika i time pridonosimo usporenju zagađenja.
Što ti je bilo najizazovnije u pokretanju brenda, a što te najviše veseli?
Kod pokretanja gotovo ništa, međutim kod održavanja puno toga. Biti u ovoj kategoriji bilo koje branše je jako spor, dugotrajan i financijski iscrpljujuć proces, ali smatram dugoročno plodonosniji. Najviše me veseli kontakt s kupcima. Moja narav je takva da volim biti okružena ljudima, a s obzirom na to da uživam u svom poslu volim o njemu pričati s kupcima, partnerima, investitorima…
Koji su trenutačno najtraženiji proizvodi iz tvoje ponude?
Posteljine. Već dugo su nam posteljine core business, a u zadnjih godinu dana su se tome pridružili jastuci, popluni, ručnici i ostala oprema za opremanje hospitality sektora jer za veleprodaju nudimo kompletnu uslugu opremanja.
Mediji pokazuju velik interes za tvoj brend. Koliko je teško bilo doprijeti do njih i koliki je u tom marketinškom segmentu tvog brenda omjer plaćenih i organskih objava?
Moja velika sreća i prednost je što je PR moja struka pa u tom aspektu imam prednost jer znam medijima pripremiti materijale koji su spremni za objavu i ne zahtijevaju dodatnu obradu. Osim toga, iskoristila sam sva svoja prethodno stečena znanja da izgradim priču koja je zanimljiva medijima.
Na koje načine još dopireš do kupaca? Koji marketinški alat ti se pokazao najučinkovitijim do sada?
Kupci sada uglavnom stižu po preporuci, a najviše novih kupaca i dalje generira Instagram.
Najbitnije je krenuti.
Kakvi su ti planovi – širenje asortimana, fizička trgovina, suradnje?
S obzirom na to da smo u prošloj godini otvorili showroom u Vlaškoj 82 u Zagrebu ostvarili smo cilj fizičke lokacije gdje kupci mogu uživo vidjeti kompletan asortiman. Osim toga u ovoj godini imamo u planu nekoliko novih artikala te manje izmjene po pitanju ambalaže, procesa slanja i pakiranja online narudžbi.
Koja je nepravedna prednost koju Moel ima?
Vjerojatno ista kao i kod svih privatnika koji rade u svom poduzeću – oni sami. Mislim da se nitko nikada neće posvetiti Moelu kao ja jer ja živim svoj posao. Volim to što radim, uživam u njemu i radila bih ga besplatno do kraja života. Nema te investicije, ulagača, fonda i sl. koji može zamijeniti posvećenost onoga koji je kreirao brend.
Činjenica je da je osobu koja ne odustaje nemoguće poraziti.
Koje greške najviše pamtiš i što si iz njih naučila?
Pamtim nekoliko grešaka, za koje sam zahvalna da su se desile na početku jer su me naučile da se oduprem dobronamjernim i “dobronamjernim” savjetima prijatelja, poznanika i kolega. Jer svaka odluka iza koje ja nisam 100% stajala nije dobro završila. A svaka odluka za koju sam ja osjetila da je prava (iako se činila potpuno iracionalna u tom trenutku) je bila pun pogodak.
Što bi savjetovala nekome tko želi pokrenuti brend u home decor industriji?
Krenuti. Najbitnije je krenuti. I nakon kretanja najbitnije je ne odustati samo još jedan dan, a nakon tog dana samo još jedan i onda još jedan i tako dok se okrenete već ste u poslu 5 godina. Jer činjenica je da je osobu koja ne odustaje nemoguće poraziti.