Ako vam je promaklo
Ranije smo objavili tekst “Kako sastaviti PR tekst koji će mediji htjeti objaviti” autorice Nives Bošnjak, koji objašnjava kako napisati odličnu objavu za medije. Preporučujem da joj se uvijek vratite prije pisanja novog priopćenja kako biste utvrdili gradivo i pobrinuli se da novinari pročitaju i objave informacije koje želite. Sljedeći korak je ADREMA.
ADREMA ili Adresar medija
Svaki dobar PR stručnjak ima svoju “malu crnu bilježnicu” ili neku digitalnu verziju adresara svih medija s kojima surađuje i koji mu/joj potencijalno duguju neku uslugu. Ta lista često sadrži i glavne teme koje određeni novinari pokrivaju, adrese na koje trebaju slati priopćenja, te još poneku pikanteriju.
Kada ste poduzetnik koji još nije u fazi poslovanja u kojoj si možete priuštiti PR osobu ili agenciju, ovaj dio posla morat ćete odraditi sami. Naravno, s obzirom na to da tek počinjete, teško je da imate popis svih relevantnih novinara, portala ili emisija.
Upravo zato, kroz nekoliko besplatnih koraka, pokušat ćemo doći do popisa na koji ćete slati sve one objave koje ste ranije naučili napisati.
Istraživanje kao prvi korak
Za početak, trebat će vam dva popisa. Ovaj korak zahtijeva nešto više razmišljanja i internog promišljanja, pa si za njega ostavite neko mirno jutro. Otvorite Excel ili Google tablicu i sastavite popis svih ključnih riječi i pojmova vezanih uz vaš posao.
Na temelju popisa ključnih pojmova krenite pretraživati (googlati) – tražite dvije ključne stvari: 1) koji se konkurenti pojavljuju u vezi s tim pojmovima, i 2) koji mediji pišu o njima.
Prema rezultatima istraživanja konkurenata sastavit ćete još jednu tablicu. Tu tablicu nadopunit ćete konkurentima za koje znate i s kojima se i inače natječete na tržištu. Također, na ovu listu dodajte i sve partnere koji vam možda nisu nužno direktna konkurencija, ali se bave sličnim poslom i djeluju u vašoj industriji.
S ovom listom konkurenata ponovit ćete istraživanje i sada proučiti koji su mediji do sada pisali o vašim konkurentima.
Sažmite rezultate istraživanja
Medije i novinare koji su se pojavili nakon prvog pretraživanja usporedite s onima koji su pisali o vašim konkurentima. Razmislite koji od njih su relevantni za vas. Možda su vam iskočili neki strani mediji poput CNN-a, koji vam nisu relevantni jer pokrivate samo lokalno tržište.
Na svoj popis medija dodat ćete samo one koji su lokalno relevantni za vas. Sada tu tablicu trebate obogatiti kontaktima. Pretražite kontakt stranice svih medija koji su vam se pojavili – na njima najčešće imate email na koji ih možete kontaktirati.
Za novinare ćete opet morati malo istraživati kako biste otkrili za koje medije rade, pa ćete i te medije dodatno staviti na listu. Novinare potražite na društvenim mrežama poput X-a (bivši Twitter) ili LinkedIna, na kojima ih možete zapratiti ili čak dodati kao kontakte – tako ćete početi graditi svoju mrežu kontakata.
Ne postoji gotova lista
Jednom kad ste napravili svoju prvu verziju ADREME, morat ćete je kontinuirano održavati. Novinari mijenjaju redakcije, mediji se pojavljuju i gase. Jednom godišnje možete ponoviti vježbu s početka članka kako biste vidjeli pojavljuju li se neki novi mediji u igri.
Naravno, postoji i donekle automatiziran način na koji ovo možete raditi kontinuirano – i potpuno je besplatan.
Google Alerts
Ne tako poznat alat iz radionice Googlea zove se Google Alerts odnosno Google upozorenja, i iznimno je koristan. Kao što ste u svojim istraživanjima unosili pojmove povezane uz vaš posao i konkurente, tako ih na ovoj stranici unosite kako biste dobili obavijesti kada se pojavi novi rezultat za ta pretraživanja.
Nemojte pretjerivati s pojmovima i konkurentima kako ne biste sami sebi zatrpali inbox. Također, dodajte svoje ime na popis, kao i imena ključnih zaposlenika.
Prilikom postavljanja upozorenja, imat ćete priliku postaviti učestalost kojom će vas sustav obavještavati o novostima – za neke termine poput tvrtke i vašeg imena možete postaviti obavijesti odmah, dok će vam za većinu drugih biti dovoljno jednom dnevno ili tjedno dobiti pregled.
Također, u postavkama možete odabrati jezik na kojem rezultati trebaju biti, kao i regiju odnosno područje na kojem se trebaju pojaviti.
Što dalje?
Imate upute za pisanje priopćenja, ADREMA je sastavljena (ili će biti ubrzo) – sada je na vama još samo kliknuti “pošalji”. U redu, to je pojednostavljena verzija, trebat će vam neko vrijeme da sve ovo napravite.
Kao dodatni korak, ovisno o industriji u kojoj djelujete, razmislite o influencerima. U vremenu društvenih mreža, influenceri su postali medij koji ima svoju publiku i utjecaj, a suradnja s njima može donijeti dobre rezultate. No, o tome drugom prilikom.