Dobro napisano priopćenje za medije može biti ključan alat za promociju vašeg brenda, proizvoda, usluge ili događaja. I iako može biti izazovno napisati priopćenje koje će privući pažnju novinara, postoji nekoliko trikova koji će vam pomoći u tome da vaše priopćenje zaista bude i objavljeno.
Većina medija danas funkcionira u obliku online portala koji nisu ograničeni formatom ni brojem stranica. Stoga će se za vaše priopćenje uvijek naći mjesta u rasporedu objava. Priopćenje uvijek možete platiti, a to koliko ono košta ovisi od medija do medija. No, ako portalu ili novinaru šaljete neplaćeno priopćenje, važno je samo da ono bude dovoljno atraktivno da oni u tome mogu vidjeti korist i za sebe. U nastavku vas vodimo kroz nekoliko koraka kako to učiniti.
Razmislite o ciljanoj publici
Prvi korak u pisanju uspješnog priopćenja je jasno definiranje vaše ciljane publike. Ako još uvijek ne znate tko je vaša ciljana publika, bacite oko na ovaj članak. Jednom kad znate koja je vaša ciljana publika, znat ćete i kakve portale ta publika čita. Prema tome možete sastaviti listu medija kojima želite slati priopćenje. Kontakte redakcija vrlo je jednostavno pronaći budući da po Zakonu o medijima svaki portal mora imati impressum. U njemu su, između ostalog, navedeni ključni članovi redakcije te njihovi kontakti ili barem info e-mail adresa.
Kreiranje upečatljivog naslova
Naslov je prva stvar koju će novinar ili urednik vidjeti, i zato mora biti jasan, sažet i privlačan. Dobar naslov ne otkriva sve, ali opet privlači korisnika da klikne na članak. Gotovo svi medijski portali financiraju se od oglasa, a da bi privukli više oglašivača trebaju na svojim člancima imati više klikova. Stoga, ako već u vašem naslovu vide potencijal za članak na koji će njihovi čitatelji rado klikati, izglednije je da će ga objaviti.
To, dakako, ne znači da u naslovu trebate koristiti clickbait sintagme kao što su “nećete vjerovati” ili “ovo je nevjerojatno”. No, uvijek možete izvući detalj na koje su mediji “slabi”. To može biti inspirativni detalj iz vašeg privatnog života koji vas je naveo na poduzetništvo, potresna topla ljudska priča koja vas je odvela k uspjehu ili nešto upečatljivo što vas izdvaja od drugih na tržištu.
Pisanje novinarskog uvoda
Nakon naslova, uvod je najvažniji dio priopćenja. On mora u jednoj ili dvije rečenice sažeti najvažnije informacije i zainteresirati čitatelja. U njemu obično odgovaramo na ono što se u novinarstvu zove 5W. Radi se o pitanjima tko (who), što (what), gdje (where), kada (when) i zašto (why). Novinari često odlučuju hoće li nastaviti čitati ili ne već nakon prvih nekoliko rečenica. Ključno je odmah im privući pažnju. Pritom nastojte izbjegavati floskule i kićene epitete, radije dopustite da kroz činjenice vaš rad govori sam za sebe. I ne zaboravite tekst provući kroz Ispravi.me.
5W + 1H
5W + 1H je metoda koju novinari često koriste kako bi u malo prostora odgovorili na ključna pitanja o događaju o kojem pišu. Najčešće je to u samom uvodu u članak. Radi se o odgovaranju na pitanja tko (who), što (what), gdje (where), kada (when) i zašto (why). Te o dodatnom pitanju kako (how) koje može i ne mora biti odgovoreno već u uvodu. Evo nekoliko primjera pitanja na koje možete odgovoriti u uvodu svog priopćenja:
TKO pokreće biznis, organizira event, lansira novi proizvod…?
ŠTO ta osoba pokreće, lansira, predstavlja, nudi publici… ?
GDJE se pokreće brend, može kupiti proizvod, otvara trgovina… ?
KADA je otvorena poslovnica, će proizvod biti dostupan javnosti, je lansirana usluga… ?
ZAŠTO se lansira baš taj proizvod, održava konferencija, organizira rasprodaja… ?
KAKO je došlo do ideje, je osmišljen event, je proizvod proizveden… ?
Odabir pravog formata
U svijetu zasićenom informacijama, portali nose pozamašan teret i količina članaka koja se dnevno objavi zaista je ogromna. Novinari danas produciraju velike količine tekstova unutar 8 radnih sati. Zbog toga ih većina danas kod objave priopćenja za medije jednostavno koristi copy-paste opciju. Brendovi nerijetko odaberu PDF kao format za PR misleći da tako zadržavaju kontrolu nad redoslijedom paragrafa u tekstu i rasporedom fotografija. No, dogodi se upravo suprotno jer tekst iz PDF-a ne možete kopirati i zalijepiti tako da on zadrži izvornu formu. Zbog toga je priopćenja najbolje slati u Wordu ili putem Google Docs linka.
Vizualni materijali
Mediji vole priče koje su vizualno privlačne, stoga uvijek uključite fotografije. Portali obično ne zahtijevaju ogromne formate, no pobrinite se da su vam fotografije minimalnih dimenzija 1920 x 1080 pixela. Video materijal najbolje je slati putem YouTube linka. Tako ste sigurni da će vaš video izgledati isto na svakom portalu koji ga objavi. Svaki medij ima drugačiji dizajn i sustav za ubacivanje članaka koji koristi, a prema tome i drugačije zahtjeve koje treba ispuniti po pitanju dimenzija i formata fotografija i videa. Fotografije idealno uvijek šaljite u prilogu maila. Ako su prevelike možete odabrati neki od servisa kao što su WeTransfer ili Google Drive.
Odabir vremena slanja
Iako na portalima koji se bave dnevnim novostima postoje tzv. dežurstva, većina novinara radi od 8 do 16 ili od 9 do 17 sati. Priopćenja je najbolje slati od ponedjeljka do petka ujutro, dok redakcije planiraju raspored objava za dan. Izbjegavajte slanje priopćenja u popodnevnim satima, tijekom vikenda ili praznika.
Održavanje odnosa s medijima
Na kraju svakog priopćenja pozovite medije da vam se obrate za sve dodatne informacije koje bi ih mogle zanimati. Obavezno uključite svoju e-mail adresu, broj telefona i linkove na društvene mreže. Osim toga, ako ne dobijete povratnu informaciju, nakon nekoliko dana slobodno pošaljite ljubazan podsjetnik. To ne garantira da će netko ipak objaviti priopćenje, no izglednije je da će vam novinar na drugi mail odgovoriti. Bio odgovor pozitivan ili negativan, korisno je za gradnju daljnjih odnosa s medijima.
Nakon objave
Jednom kad medij objavi priopćenje, podijelite ga na svojim društvenim mrežama i označite profile medija i novinara koji je prenio priopćenje. Osim što ćete im tako zahvaliti, otvarate mogućnost da vaši pratitelji postanu njihovi čitatelji što mediji cijene. Ako vam se to pak ne uklapa u strategiju na društvenim mrežama, pošaljite barem e-mail zahvale. Malo pristojnosti otvara mnoga vrata.