Bolje spriječiti nego liječiti
Prevencija je uvijek bolja i jeftinija od liječenja – pa tako i u poslovanju. Velike organizacije i tvrtke često koriste pojam “due diligence”, koji možemo prevesti kao temeljita provjera ili detaljna analiza. Pojam predstavlja složen proces provjere prilikom ulaganja velikih iznosa, no za manje stvari proces može biti prilično jednostavan. Provjera partnera, dobavljača ili klijenata treba postati dio vašeg standardnog poslovanja.
Kako biste spriječili glavobolju kasnije, dovoljno se malo potruditi na samom početku. Svoje partnere i dobavljače možete jednostavno provjeriti online u službenim registrima. Isto vrijedi i za klijente s kojima ćete duže surađivati ili planirate posao većeg opsega/iznosa.
Google je vaš najbolji saveznik
Kao prvi korak provjere, obično je pretraživanje:
- imena i prezimena osobe s kojom surađujete
- tvrtke
- imena i prezimena odgovornih osoba u toj tvrtki
Među rezultatima pretraživanja iskočit će vam Sudski registar, Obrtni registar, CompanyWall i cijeli niz drugih stranica. Kod provjere imena i prezimena dovoljno je letimično pogledati pojavljuju li se kakvi sumnjivi rezultati u obliku članaka na portalima. Osobe koje su drugi već prozivali za nepošteno poslovanje pojavit će se već na prvoj stranici rezultata.
CompanyWall
Ova usluga ima svoju besplatnu i plaćenu verziju. Za većinu potrebnih informacija ne morate platiti. Na ovoj stranici vidjet ćete sve podatke o poslovnom subjektu:
- Imena i prezimena vlasnika
- Bonitete – kako izgleda “krvna slika” poslovanja
- Postoje li porezni dugovi
- Prethodne blokade računa zbog neplaćanja
- Financijske pokazatelje – dobit/gubitak
Moguće je pretražiti i obrte i društva, samo je opseg podataka o obrtima dosta manji.
Dobavljači i partneri koji su ranije bili u blokadama signaliziraju probleme u poslovanju. Dodatno, ako su ranije iskazivali gubitak u knjigama ili minimalnu dobit treba biti oprezan. Iako su dobavljači i partner zaduženi za isporučivanje usluge vama, ono što je upitno je mogućnost kasnije naplate ako u suradnji dođe do problema – partner ne odradi posao koji treba, proizvodi nisu na obećanoj razini i slično.
Klijente koji imaju tvrtku ili obrt također se može provjeriti. Isto vrijedi kao i za dobavljače – problemi s blokadama računa, loš bonitet, gubitak u poslovanju signal su da biste mogli imati probleme s naplatom. To su kupci kod kojih treba inzistirati na plaćanju unaprijed ili nekom drugom vidu osiguranja.
Sudski registar
Sudski registar je sličan kao CompanyWall uz nešto klasičniji prikaz u kojem morate više kopati kako biste došli do informacija koje trebate.
Ključna razlika je što vam Sudski registar pruža uvid u povezane subjekte kroz vlasnika ili zastupnika. Klikom na ime i prezime, moguće je vidjeti sve poslovne subjekte koji su povezani s određenom osobom.
U zadnje vrijeme često se dogodi da vlasnik pokrene posao, ostane dužan dobavljačima, zatvori tvrtku odnosno pokrene stečajni postupak te otvori novi poslovni subjekt u kojem će obavljati istu vrstu posla. Dužnici na ovaj način ne mogu naplatiti svoja potraživanja. Pregled subjekata zato je bitna informacija – više zatvorenih subjekata ili subjekata u stečaju pozivaju na oprez.
Registar stvarnih vlasnika
Kao dodatni napor, moguće je pretražiti i Registar stvarnih vlasnika. Potrebno je prijaviti se na eGrađane no zapis o pristupu podacima se ne sprema. Kroz Registar je moguće vidjeti tko se stvarno nalazi iza određene tvrtke jer sudski registar prikazuje samo vlasnike i zastupnike koji su deklarirani prilikom otvaranja subjekta te ne prikazuje omjere vlasništva.
Ovaj korak poduzimate samo kada baš sumnjate da vas netko pokušava prevariti ili je riječ o nekom osjetljivom poslu. Prethodna tri koraka bi vam već trebala biti više nego dovoljna za odluku o suradnji s partnerima/dobavljačima/klijentima.
Mehanizmi osiguranja
Osim istraživanja koje će vam dati osjećaj kakav je vaš dobavljač, partner ili klijent bio u prošlosti, potrebno je osigurati se za budućnost.
Ugovor
Ugovor je osnova svakog poslovnog odnosa. Iako dosta poduzetnika izbjegava ugovore jer dodaju kompleksnost poslovanju, ugovori često spašavaju posao u kasnijim fazama.
Kako bi rekao jedan odvjetnik – pravu kvalitetu ugovora i njegovu vrijednost vidiš tek kada moraš aktivirati njegove zaštitne mehanizme tj. kada ga netko prekrši.
Za većinu manjih suradnji, do 2.000 €, dovoljno je imati dobro sastavljen ugovor koji je pregledao odvjetnik i koji je prilagođen za uslugu/proizvod. Jednom napravljen ugovor može se koristiti za sve klijente.
Pripazite, standardni ugovor koji je potpisan bez javnog bilježnika pomoći će vam u poslovanju, no svejedno ćete morati ići na sud ako bude trebalo naplatiti potraživanja bez privole druge strane.
Solemnizirani ugovor, potpisan kod javnog bilježnika, koštat će malo više. No, on djeluje kao ovršna isprava i s njim se zaobilazi sud i može se pokrenuti ovrha.
Za sve poslove veće vrijednosti (ovo je iznos koji si svaki poduzetnik treba sam procijeniti) najbolje rješenje je solemnizacija ugovora.
Plaćanje po fazama
Pri sklapanju ugovora za veće projekte bilo s klijentima ili dobavljačima i partnerima, bitno je definirati točan opseg posla, faze plaćanja i penale odnosno kazne za kašnjenja i pogreške.
Glavna, teško naučena, lekcija je definirati plaćanje po završetku određene faze. Dobavljači će često tražiti avansno plaćanje za materijal, klijenti će htjeti platiti u ratama. Kao poduzetnik, treba odvagnuti rizike i sukladno tome donijeti odluku.
Veći broj faza, olakšat će svima poslovanje. Dobavljač će dobiti dio novca unaprijed, kad završi fazu dobit će sljedeći iznos. Vi kao poduzetnik ćete riskirati manji iznos novaca, točnije samo iznos za tekuću ratu koja se odvija ili koja treba krenuti.
Primjer suradnje
Do sada sam u suradnjama vidio više modela naplate, od kojih mi se sljedeći čini kao kompromis koji odgovara svima:
- Prilikom ugovaranja usluge klijent plaća prvih 25 % iznosa ponude koju je prihvatio. Ovo znači da je dizajner rezervirao vrijeme i klijent se obvezao na suradnju.
- Nakon prvih sastanaka i definiranja detalja suradnje, klijent plaća drugih 25 %. Dizajner je sada već uložio dosta vremena u ovu suradnju, razvio je određene koncepte i počeo je s radom.
- Prije prezentacije završnog koncepta, klijent plaća trećih 25 % iznosa. Dizajner je do sada već razvio većinu materijala, uložio vrijeme i znanje i ne želi da klijent kasnije ode nekom drugom s tim rješenjem. Klijent još nije vidio rješenje i nije spreman platiti cjelokupni iznos dok nije siguran da je dizajner zaista odradio potreban posao.
- Zadnjih 25 % klijent plaća prije primopredaje završnog materijala. Dizajner ne želi riskirati da klijent nestane sa svim materijalima odnosno potpuno izvršenom uslugom. Klijent sad već zna da je projekt gotov, dizajner je poštovao rokove, nema potrebe za oduzimanjem iznosa penala.
Svaki proces je moguće ovako rastaviti. Ako je u vašem poslovanju potrebno dosta ulaznog materijala poput tkanina, stakla, drveta ili nečeg slično – prva faza će možda iznositi i više od 25 %. Odnosno iznosit će punu nabavnu cijenu ulaznih materijala s obzirom na to da ih vi ne možete kasnije prenamijeniti za drugi projekt ako klijent odustane ili ne plati. U tom slučaju, možda ćete podijeliti sve na 2 rate – materijal prije početka (50 % obično) i ostatak po završetku.
Osobne zadužnice
Kao dodatno osiguranje, zadužnica se često kombinira s plaćanjima unaprijed. Kod poslovnih subjekata koje ste provjerili moguće je tražiti samo zadužnicu poslovnog subjekta. Za poslovne subjekte s kojima niste radili, koji imaju lošiji bonitet ili za privatne subjekte postoji mehanizam osobne zadužnice.
Zadužnica je instrumenta osiguranja koji potpisujete kod javnog bilježnika te glasi na određeni iznos (najčešće iznos ugovora). Postoje i bjanko zadužnice koje glase na maksimalni iznos, ali omogućavaju upis manjih iznosa kod aktivacije. Kao i solemnizirani ugovor, zadužnica je ovršna isprava i kada se aktivira automatski se pokreće naplata te vi dobijete novac na račun ako on postoji na računu partnera/klijenta. Ovime izbjegavate daljnje troškove sudskog procesa i ubrzava naplata.
Na gornjem primjeru, ako nismo sigurni da će dizajner odraditi posao u roku, a traži nas da mu uplatimo 50 % iznosa unaprijed, možemo tražiti da nam dizajner da zadužnicu za isti taj iznos koji smo uplatili. S druge strane, dizajner može prije početka projekta tražiti zadužnicu na puni iznos ugovora i tako odgoditi plaćanje u tom trenutku.
Ne postoji savršeno osiguranje
Naravno, koliko god istraživali ili se pokušali osigurati – ne postoji savršeno osiguranje. Rizik poslovanja je nešto što svaki poduzetnik mora prihvatiti. Bitno je poduzeti sve što je u vašoj moći, a nakon toga prihvatiti greške koje se mogu dogoditi svima.