Skip to content

Canva za početnike: 10 najčešćih pogrešaka i kako ih izbjeći

Helena Pavković, poduzetnica i stručnjakinja za Canva alat, donosi savjete kako do estetski privlačnih i usklađenih Instagram profila

Sadržaj

Ako si poduzetnik ili poduzetnica koji samostalno kreira objave za svoje društvene mreže, male su šanse da nisi čuo ili čula za Canvu. Canva je moćan alat koji omogućuje svima, čak i onima bez dizajnerskog iskustva, da kreiraju vizualno privlačne materijale. Ono što mnogi ne znaju jest da ju je stvorila žena po imenu Melanie Perkins i to upravo zato što je primijetila koliko su tradicionalni alati za grafički dizajn komplicirani za korištenje, čak i studentima grafičkog dizajna. Canvu je osnovala 2013. godine, a danas broji preko 180 milijuna korisnika i ima procijenjenu vrijednost na više od 40 milijardi dolara.

Više o Canvi saznaj u ranijem članku: KLIK NA LINK!

Unatoč tome što je čak i onima bez dizajnerskog iskustva poprilično jednostavna za korištenje, početnici često nesvjesno rade pogreške koje mogu narušiti estetiku i učinkovitost njihovih dizajna. Neusklađene boje, pretrpani elementi ili nečitljivi tekst samo su neki od tih propusta.

U ovom ti članku donosim 10 najčešćih pogrešaka, ali i konkretne savjete kako ih izbjeći.

Korištenje previše fontova

Početnici nerijetko koriste previše različitih fontova što dizajn čini neurednim i teško čitljivim.

Kako to izbjeći?

Izaberi i koristi 2-3 fonta. Jedan za naslov, drugi za podnaslov i treći za tijelo teksta. Ili ako nemaš običaj koristiti podnaslove, onda izaberi jedan za naslove, a drugi za tijelo teksta.

Kombiniraj fontove koji se dobro slažu (primjerice serif i sans-serif fontove). Postoje različite stranice koje predlažu različite kombinacije fontova (npr. Fontpair, Fontjoy, Mixfont). Jednom kad odabereš svoje fontove, dosljedno ih koristi u svojim objavama. Ako si na Pro planu, uvrsti ih u svoj Brand Kit tako da ti budu još lakše dostupni.

MALI VELIKI | Canva za tebe
Helena Pavković | Foto: Canva za tebe

Manjak hijerarhije informacija

Sad kad smo odabrali 2-3 fonta koja ćemo dosljedno koristiti u svojim objavama, bitno je pripaziti kako ćemo ih koristiti. Iako se čini logičnim da će naslov biti najveći i najupečatljiviji, podnaslovi manji, a tekst najmanji, ta se pogreška često pojavljuje kod početnika. Kad tekst nije jasno strukturiran, publika ne zna što je najvažnije, a dizajn može djelovati zbunjujuće i neprofesionalno.

Kako to izbjeći?

Postavi prioritete. Naslov je taj čiji je zadatak privlačiti pažnju, a podnaslov i tekst trebaju podržavati glavnu poruku. Pratiteljima bi trebalo na prvi pogled biti jasno koji tekst trebaju pročitati prvi, koji drugi, a koji posljednji.

Loš kontrast teksta i pozadine

Ako tekst nema dovoljno kontrasta s pozadinom, on postaje teško čitljiv (recimo svijetlo roza slova na bijeloj pozadini). Takvom banalnom pogreškom lako možemo otjerati svoje pratitelje. Nitko se ne voli naprezati dok čita.

Kako to izbjeći?

Za početak, budi sama ili sam svoj kritičar. Pitaj se čitaš li s lakoćom tekst na svojim objavama. Ako je odgovor ne, povećaj kontrast između pozadine i teksta. Pazi da nikad ne koristiš svijetli tekst i svijetlu pozadinu ili tamni tekst i tamnu pozadinu. 

U samoj Canvi možeš provjeriti vidljivost. Idi na FileAccessibilityCheck design accessibility. Tamo će ti Canva zelenom kvačicom pokazati što je dobro vidljivo te dati prijedloge što se sve još može popraviti. 

Također bih za dodatnu provjeru predložila stranicu Accessible Color Matrix gdje možeš uvrstiti HEX kodove boja koje koristiš u svom dizajnu. Program će ti reći koje boje je dobro međusobno kombinirati, a koje ne jer im kontrast nije dovoljno dobar.

MALI VELIKI | Canva za tebe
Foto: Canva za tebe

Korištenje neskladnih boja

Korištenje boja koje se ne slažu dobro može odmah u startu odavati loš dojam, a dizajn učiniti neprivlačnim.

Kako to izbjeći?

Slično kao i kod fontova – manje je više. Odaberi manji broj boja – predložila bih 3 do maksimalno 4 boje. I pazi da se međusobno dobro slažu. Ako nemaš ideje koje bi boje mogle dobro pasati jedna uz drugu, i za to postoje razna unaprijed gotova rješenja. Jedno od njih je sama Canvina stranica na kojoj možeš pronaći tisuće kreiranih paleta boja.

Jednom kad odabereš boje, dosljedno ih koristi u svojim objavama. Tu ponovno možeš iskoristiti Brand kit za brži i lakši pristup odabranim bojama. Tu opciju imaju i korisnici besplatne Canve, ali su limitirani na 3 boje (što je zapravo i više nego dovoljno).

Pritom je preporučljivo koristiti pravilo 60-30-10. To je jednostavan princip za kombiniranje boja u dizajnu kako bi se osigurala ravnoteža i vizualna harmonija.

Pravilo 60-30-10
60% dizajna zauzima dominantna boja: ona zauzima najveći dio dizajna i postavlja tona
30% dizajna zauzima sekundarna boja: ona podržava dominantnu i unosi kontrast
10% dizajna zauzima akcentna boja: ona naglašava ključne elemente i privlači pažnju

Korištenje slika loše kvalitete

Mutne, loše osvijetljene ili slike preuzete s Googlea ili tuđih stranica nipošto nisu dobra ideja. Slike loše kvalitete ostavljaju loš dojam, a neovlašteno preuzimanje slika s tuđih web stranica može te dovesti u neugodnu situaciju jer time radiš prekršaj.

Kako to izbjeći?

Srećom, Canva u svojoj galeriji nudi pregršt divnih, profesionalnih fotografija. Naravno, Pro verzija nudi još veći izbor, ali čak i ako si na besplatnom planu, postoji nekoliko trikova kako da i ti imaš pristup većem broju vrhunskih fotki.

Stranice kao što su Unsplash, Pexels i Kaboompics imaju velik izbor profesionalnih fotografija koje možeš preuzimati posve besplatno. Pexels ima čak i aplikaciju integriranu u Canvu pa možeš direktno među Canvinim aplikacijama potražiti Pexels i preuzimati fotke u svoj dizajn. Često ćeš tamo pronaći iste one fotke koje na svojoj besplatnoj Canvi nisi mogao ili mogla preuzeti jer su bile rezervirane samo za Pro plan.

MALI VELIKI | Canva za tebe
Foto: Canva za tebe

Pretrpavanje dizajna

Kao i u mnogim primjerima dosad, i ovdje vrijedi – manje je više! Dodavanje previše elemenata, teksta, ikona i boja može zbuniti tvoje pratitelje i umanjiti učinkovitost dizajna. Prazan prostor između elemenata poboljšava preglednost i u konačnici izgleda daleko bolje nego natrpan dizajn.

Kako to izbjeći?

Još jednom primijeni pravilo “manje je više”. Kad god ti se čini da je nešto suvišno u tvom dizajnu, vjerojatno si u pravu. Ne boj se ukloniti pojedine elemente. Slobodno ostavi prazan prostor između elemenata. Nemoj misliti da cijela površina mora biti popunjena. I na kraju – uvijek se fokusiraj na glavnu poruku. Ako je ona jasna, lako čitljiva i istaknuta, ponekad će dodatne dekoracije samo narušiti tu jasnoću.

Neusklađene margine i razmaci

Ako se tekst ili pojedini elementi u tvom dizajnu nalaze suviše blizu rubovima ili su nejednako poravnati, to može izgledati neuredno i neprofesionalno.

Kako to izbjeći?

Koristi Canvine vodiče. Njih možeš postaviti kad si unutar svog dizajna, a zatim odeš na FileShow rulers and guides ako želiš ručno postaviti orijentirne linije na pojedinim dijelovima dizajna. Ili jednostavnija opcija – FileShow margins i tako ćeš dobiti iscrtani pravokutnik koji će ti poslužiti kao orijentir prostora unutar kojeg želiš stavljati bitne elemente.

Još jedna korisna funkcija – kad imaš puno sitnih elemenata u svom dizajnu, i oni izgledaju neuredno i razbacano, upotrijebi opciju Tidy up. Nju možeš pronaći tako što ćeš označiti elemente koje želiš “pospremiti”, zatim desni klik – Space evenly – Tidy up. Tvoji elementi će se lijepo i ravnomjerno rasporediti u tvom dizajnu.

Previše različitih vizualnih stilova u jednom dizajnu

Početnike u Canvi često privuče mnoštvo dostupnih opcija – od fotografija i ilustracije do animacija i različitih grafičkih elemenata. Ali ako se ti elementi međusobno ne uklapaju u jedinstveni vizualni stil, dizajn može izgledati neuredno i neprofesionalno.

Kako to izbjeći?

Odaberi jedan dominantan vizualni stil i njega se dosljedno pridržavaj. Ako koristiš fotografije, neka budu u istome stilu. Isto vrijedi i za grafike. Kad se odlučiš za jedan tip grafike, potraži još grafika u istom stilu za ujednačen izgled (slične grafike možeš pronaći ako klikneš na grafiku, desni klik – Info, a zatim See more like this ili View collection). Ako pak koristiš ikonice, bilo bi dobro da su bar iste debljine linija.  Također se možeš poigrati filtrima koje ćeš dodati na svoje fotke kako bi one izgledale usklađeno (npr. tako što im smanjiš brightness, staviš da su crno-bijele i slično).

Još jedan odličan trik je da klikneš na grafike kojima želiš dodati druge grafike i slike koje bi se dobro uklapale, zatim na tipkovnici pritisneš Command + E (na Appleu) ili Ctrl + E (na PC-ju), spustiš se dolje do Graphics to match your design ili Photos to match your design. Tu ćeš naći odlične primjere grafika i fotki koje će se dobro uklopiti u postojeći dizajn.

Na kraju krajeva, ako ti je to sve prekomplicirano, uvijek možeš koristiti gotove predloške kojima ćeš samo podesiti boje i fontove i tako ih učiniti “svojima”.

MALI VELIKI | Canva za tebe
Helena Pavković | Foto: Canva za tebe

Zanemarivanje izgleda dizajna na mobitelima

Iako se Canva može koristiti i na mobitelima, većina Canvinih korisnika svoje objave dizajnira na računalima. Ponekad se dogodi da osoba prilikom dizajniranja zaboravi da će se taj sadržaj pregledavati na mobitelima čiji su ekrani daleko manji.

Kako to izbjeći?

Kako bi bio ili bila posve sigurna ili sigurna kako će dizajn izgledati na mobitelu, gotov dizajn si pošalji na mobitel i tamo ga otvori. Stavi se u poziciju svog pratitelja i iskreno se pitaj je li sve pregledno i lako čitljivo.

Druga opcija je da taj isti dizajn otvoriš kroz Canvinu aplikaciju na mobitelu. I treća varijanta je da kad si gotova ili gotov s dizajniranjem objave na računalu, kao finalnu provjeru samo smanjiš zoom na okvirnu veličinu mobitela i tako provjeriš vidljivost. To možeš napraviti na samom dnu ekrana gdje piše postotak, povlačenjem kursora ulijevo smanjit će se veličina tvog dizajna.

Spremanje u pogrešnom formatu

Kad si napokon gotov ili gotova s izradom svog dizajna, jako je važno ne preuzeti ga u krivom formatu kako bi iz njega izvukao ili izvukla najveću kvalitetu, a i korist.

Kako to izbjeći?

PNG – Svoje objave sa statičnim elementima preuzimaj u PNG formatu, ne u JPG-u.

MP4 – Ako si na dizajn dodavala ili dodavao bilo kakve animacije, a stranice želiš koristiti u dinamičnoj carousel objavi, pojedinačno preuzmi svaku stranicu u MP4 formatu. Ako si pak izrađivala ili izrađivao reel i želiš da cjelokupni dizajn bude jedan pojedinačni video, tada možeš označiti sve stranice i preuzeti ih u MP4 formatu. 

Ključ uspješnog dizajna leži u jednostavnosti

I tako smo došli do kraja ovog pregleda 10 najčešćih pogrešaka koje vidim da početnici rade u Canvi. Kao i svaki drugi alat, treba vremena da ga se usvoji. Ne trebaš se osjećati loše ako si radio ili radila jednu ili više od navedenih pogrešaka. Svi smo u jednom trenu bili početnici i griješili.

Ključ uspješnog dizajna leži u jednostavnosti, dosljednosti i čitljivosti. Prateći osnovna pravila vizualne hijerarhije, usklađivanja boja i pravilnog rasporeda elemenata, svoje ćeš dizajne podići na višu razinu i osigurati da izgledaju profesionalno i privlačno.

Ako ti je cilj unapređenje svojih vještina u Canvi, važno je da si otvorena za učenje, eksperimentiranje i prilagođavanje dizajna dok ne postigneš željeni rezultat. S malo prakse i upornosti, tvoji će vizuali postati estetski privlačni, učinkoviti u prenošenju poruke, a kao rezultat toga, sigurna sam da ćeš se i ti dosljednije pojavljivati na svojim društvenim mrežama i lakše dopirati do svojih pratitelja.

Helena Pavković (1991.) poduzetnica je i zaljubljenica u Canvu. Iako je diplomirala kroatistiku i fonetiku, život ju je odveo u drugom smjeru. S obzirom na to da je veći dio života provela u sportu, željela je ženama prenijeti svoju strast prema vježbanju i zdravom životu stoga je u Engleskoj završila za osobnu trenericu, pokrenula business i 8 godina vodila online fitness programe. Nedavno je tu karijeru zamijenila dugogodišnjom ljubavlju prema Canvi koju je pretvorila u business pa tako na svom Instagram profilu Canva za tebe redovito dijeli korisne i lako primjenjive savjete iz područja Canve.

Autor

  • Helena Pavković (1991.) poduzetnica je i zaljubljenica u Canvu. Iako je diplomirala kroatistiku i fonetiku, život ju je odveo u drugom smjeru. S obzirom na to da je veći dio života provela u sportu, željela je ženama prenijeti svoju strast prema vježbanju i zdravom životu stoga je u Engleskoj završila za osobnu trenericu, pokrenula business i 8 godina vodila online fitness programe. Nedavno je tu karijeru zamijenila dugogodišnjom ljubavlju prema Canvi koju je pretvorila u business pa tako na svom Instagram profilu Canva za tebe redovito dijeli korisne i lako primjenjive savjete iz područja Canve.
PROČITAJ JOŠ I OVO
Ostani u toku s najnovijim člancima, edukacijama i novostima.