Prije no što su postali dvojac koji stoji iza imena Black sheep cinema, Iva i Ivan Šipoš pojedinačno su se bavili fotografijom odnosno snimanjem vjenčanja. A tako su se i upoznali. Mladenci su na jednom vjenčanju angažirali Ivu kao fotografkinju, a Ivana kao snimatelja i ostalo je povijest. Povezali su se i uskoro postali par u privatnom i poslovnom životu.
Sudbina ih nije združila samo u tome. Oboje su prije toga radili u školi. Iva je bila učiteljica razredne nastave te je radila u jednom plesnom klubu kao trenerica akrobatskog rock’n’rolla. Ivan je pak radio u školi kao pedagog te kao odgojitelj u jednom domu za djecu.
Pokretanje zajedničkog posla stoga im je došlo prirodno. “Shvatili smo da smo dobra kombinacija u privatnom i u poslovnom svijetu i čvrsto vjerovali da će oboje i uspjeti”, rekli su za MALI VELIKI.
Tko su Iva i Ivan? Oboje ste učiteljske struke. Pa kako ste se onda našli u fotografiji odnosno snimanju?
Tako je. Iva je učiteljica razredne nastave, a Ivan profesor hrvatskog jezika i pedagogije. Iva je još u osnovnoj školi zavoljela fotografiju te fotkala prijateljice, sebe, svog psa. Kod Ivana se ljubav rodila sasvim slučajno, kada ga je šogor, koji se inače profesionalno bavi snimanjem, zamolio da mu pomogne na par projekata. Shoutout to Ivica bez kojega sasvim sigurno danas ne bismo bili Iva i Ivan, a samim time ni Black sheep cinema.
Koliko je bilo teško naučiti tajne zanata? Kako ste ih izvještili?
Ivi je bilo prirodno jer je odavna sama istraživala fotografiranje. No velike zasluge tu je imao kolega fotograf Oliver koji ju je ubacio u svijet vjenčanja i podučio svim osnovama. Ivanu je pak put do ljubavi prema snimanju bio malo teži. Sam nije poznavao gotovo išta vezano uz videosnimanje, a otpočetka su postojala visoka očekivanja od njegovih kadrova. Puno razgovora, edukacija, pokušaja i promašaja, dovelo nas je gdje smo sada, a neprestano učimo i na svakom novom projektu.
Nekoć se nije mogao bilo tko baviti fotografijom. Primjerice, Tošo Dabac je 1937., da bi se mogao baviti fotografijom, trebao položiti majstorski ispit, a to mu je prvo trebala odobriti Kraljevska banska uprava Savske banovine. Kako taj proces izgleda danas?
Danas nam ne treba odobrenje Kraljevskih uprava. 🙂 Fotografijom se može baviti bilo tko, ali kada se radi o profesionalnoj razini i otvaranju obrta ipak nam trebaju neki dokumenti. Budući da u trenutku otvaranja obrta nisam bila te struke, a radi se o vezanom obrtu za koji treba ispit o stručnoj osposobljenosti, odgovarajuća srednja stručna sprema ili majstorski ispit, morala sam se prekvalificirati za fotografa. Bilo je to prije šest godina pa nisam sigurna koji su uvjeti danas.
Kad ste se upoznali, oboje ste se već samostalno bavili snimanjem odnosno fotografiranjem vjenčanja. U kojem trenutku ste shvatili da ima smisla pretvoriti to u zajednički biznis?
Zajedno smo odmah počeli raditi nekakve malo drugačije projekte od onoga što smo do tada radili. I na temelju toga počeli smo dobivati upite za razna snimanja i fotografiranja gdje su potencijalni klijenti htjeli baš nas dvoje. To nam je bio veliki vjetar u leđa da pokrenemo nešto zajedno.
Koje su prednosti, a koji nedostatci toga što kao bračni par radite zajedno?
Suprotno nekim uobičajenim mišljenjima u narodu o radu sa “ženom” ili “mužem”, nama zajednički biznis daje puno više prednosti, nego nedostataka. Zajedno planiramo posao, veselimo se novim projektima, prolazimo kroz sve što posao donosi. Naš posao sadrži puno putovanja na kojima smo zajedno, koja osim što su posao, znaju se pretvoriti u naše male izlete. Imamo razumijevanja jedno za drugo jer prolazimo isto. Potpora smo si svakodnevno te dijelimo predivne trenutke s vjenčanja i putovanja. Nedostatak bi mogao biti što smo stalno na poslu jer često nemamo “normalno” radno vrijeme, što nemamo kolege s posla. A možda i to što smo i dalje, svojom voljom, mali biznis pa ovisimo jedno o drugome.
Suprotno nekim uobičajenim mišljenjima u narodu o radu sa “ženom” ili “mužem”, nama zajednički biznis daje puno više prednosti, nego nedostataka.
A što sve, osim vjenčanja, uopće snimate odnosno fotografirate?
Pretežno radimo vjenčanja jer nam oduzimaju jako puno vremena. A ono što nam preostane prihvaćamo razne projekte; obiteljska fotografiranja i snimanja, evente, razne reklame i product fotografije za male i velike brendove.
Koliko vam je raspored tijekom godine popunjen i koliko unaprijed klijenti trebaju rezervirati termin?
Kod organizacije vjenčanja zapravo nema pravila. Većina klijenata nas rezervira barem godinu dana prije vjenčanja. Dok oni malo opušteniji svu organizaciju znaju odraditi i u par mjeseci te se nekada zna poklopiti da smo baš slobodni na traženi datum.
Većina klijenata nas rezervira barem godinu dana prije vjenčanja.
A kako uopće izgleda cijeli proces snimanja jednog vjenčanja? Što sve uključuje i koliko traje?
Izgleda vrlo dinamično. Prije vjenčanja prolazimo sve detalje s mladencima kroz nekoliko mailova, sastanaka ili videopoziva. Sam dan vjenčanja većinom počinje na mjestu gdje se mladenci spremaju, gdje odvojimo vrijeme za bilježenje svih detalja u koje su uložili i vrijeme i novac (vjenčanica, odijelo, nakit, cvijeće), kao i par portretnih fotografija. To je i dio dana kada je sve još vrlo mirno, mladenci se mogu opustiti i naviknuti na fotoaparat i nas iza njega. Dalje sve ovisi o konceptu koji su mladenci odabrali za svoj dan. Često to bude ceremonija, zatim cocktail dio i onda party. Većinom se to radi o 10 do 12 sati rada, no nisu sva vjenčanja ista. Često ona traju i po nekoliko dana, kada je primjerice dan prije vjenčanja welcome party, a dan poslije beach party. To je poznanica za ljude iz svih dijelova svijeta koji se dolaze vjenčati na našu obalu i onda cijela organizacija i koncept budu baš kao u filmovima.
Kako onda na temelju toga formirate cijene?
Imamo kreirane nekakve standardne pakete koje smo osmislili na temelju dosadašnje ponude i potražnje te vjenčanja na kojima smo radili. Ali ovisno o konceptu i željama mladenaca, pakete katkad kreiramo i individualno. Svakako ovisi o broju sati rada te finalnom proizvodu, odnosno što on sve sadrži.
Što biste poručili nekome tko razmišlja o upuštanju u posao s privatnim partnerom?
Baš smo dosadni i cheesy po tom pitanju, ali nama je toliko prirodno i dobro raditi zajedno da nemamo nekakav pametan savjet. Volite se! 😀
Koja je nepravedna prednost koju Black sheep cinema ima?
Odgovor stoji u prethodnom pitanju. 😀 Možda to što smo jako dobar tim, a pokrivamo oboje – i video i fotografije.
Koje greške najviše pamtite i što ste iz njih naučili?
Greške nisu bile strašne, ali su nas naučile da je najbitnije dobro sve iskomunicirati s klijentom prije rada. Čak ponekad treba i odbiti projekt ili vjenčanje ako se ne osjećamo dobro u dogovorima prije ili smatramo da jednostavno ne rezonira s našim načinom rada.
Što biste napravili drugačije da krećete ispočetka?
Baš ništa! Stvarno smo zadovoljni gdje smo sada i svaku godinu vidimo koliko smo narasli. Sve ovo ranije nas je tu zasigurno dovelo i zahvalni smo svim klijentima koji su imali potpuno povjerenje kad smo još bili “mali”, kao i onima koji nam svoje povjerenje daju danas. Vjenčanja su vrlo brza, nepredvidiva i dinamična, često prožeta stresom i nervozom svih okupljenih. A opet nabijena pozitivom, osmijesima, suzama radosnicama i plesom. Nešto je što se u takvom obliku s točno tim ljudima na tom mjestu, taj dan, ne može ponoviti i velika je čast biti dio takve priče, a usput ju zabilježiti za zauvijek.