Chiara i Luca Milano su zamijenili Rovinjem i ondje otvorili genijalan concept store

Vlasnici trgovine SALT ispričali su nam kako su pokrenuli concept store koji je jedinstven u Hrvatskoj po ekskluzivnoj ponudi luksuznih brendova

Chiara Fumagalli i Luca Franchini partneri su u poslovnom i privatnom životu. Oboje su odrasli i rođeni u Milanu, ali su se upoznali prije dvadesetak godina na – Maldivima. Luca ima iskustvo u dizajnu i modi. Radio je u talijanskoj modnoj industriji za etablirane luksuzne brendove kao i manje koji tek rastu, na pozicijama dizajna kolekcija, prodaje, marketinga, PR-a, čak i modelinga. Chiara je, s druge strane, maritimna biologinja specijalizirana za očuvanje prirode. Do sada je uglavnom provodila projekte istraživanja i podizanja svijesti u tom segmentu za javni i privatni sektor u tropskim zemljama. A radi i honorarno kao savjetnica za održivost u ugostiteljskoj industriji.

Zajedno su prije točno 10 godina, u potrazi za mirnijim životom, preselili u Rovinj. “Tijekom jednog produženog vikenda u Rovinju, našli smo se na plažu Monte Mulini i zapitali se – zašto se ne bismo ovdje preselili?” ispričali su za MALI VELIKI. Samo šest mjeseci kasnije, Rovinj im je postao dom, a concept store SALT novi posao. 

SALT je koncept trgovina koja u ponudi ima održive brendove. Većinu njih doveli su prvi put u Hrvatsku, a i danas se u našoj zemlji mogu kupiti isključivo u njihovoj trgovini. Među tim su brendovima neki od kultnih održivih brendova kao što su legendarni francuski Eres ili trenutno iznimno popularne Dragon Diffusion torbe. Što je sve prethodilo pokretanju biznisa, zašto su ga odlučili razviti baš u Hrvatskoj i s kakvim su se izazovima susretali, ispričali su nam u nastavku.

MALI VELIKI | Salt Clothing
Chiara Fumagalli | Foto: SALT

Od svih mjesta na svijetu, kako to da ste se odlučili preseliti baš u Hrvatsku i ovdje pokrenuti biznis?

Odluka je više bila potaknuta željom da počnemo živjeti jedan sporiji lifestyle nego nekakvom biznis vizijom. Istra je predivna, nije tako daleko od našeg doma (do Milana imamo nešto manje od 6 sati vožnje) i nije prenapučena.

Kad smo odlučili preseliti ovdje, prije 10 godina, razvijala se industrija high-end ugostiteljstva, ali neke su usluge još uvijek nedostajale. Tu smo vidjeli prostor za razvoj biznisa u području kvalitetne modne maloprodaje. 

U Hrvatskoj često čujemo poduzetnike koji negoduju oko birokratske zamršenosti pokretanja biznisa u Hrvatskoj. Kakvo je iskustvo tog proces bilo za vas iz perspektive stranaca?

Drago nam je što možemo reći da je za nas sve proteklo poprilično glatko. Naravno da smo u početku imali nekoliko problema koje je trebalo riješiti, ali ne bismo ih nazvali izazovnima. Možda to ovisi i o vrsti i veličini biznisa. Naš je relativno jednostavan i malen. A vjerojatno nam je pomoglo i prijašnje iskustvo – već nas je obučila zloglasna talijanska birokracija što se pokazalo kao prednost.

Što je za vas bio najizazovniji dio pokretanja biznisa u Hrvatskoj?

Prvi izazov bio je pronaći odgovarajuću lokaciju za prvu SALT trgovinu koju smo 2015. otvorili u starom srcu Rovinja. Pronaći prostor koji ispunjava sve naše želje u pogledu veličine, osvjetljenja, lokacija i cjelokupnih uvjeta za razumnu cijenu najma u jednom turističkom gradu nije bilo lako. Idući izazov bio je naučili voditi administrativne i fiskalne dijelove posla u stranoj zemlji, na stranom jeziku i drugoj valuti.

U početku smo također griješili u tome što smo primjenjivali znanja iz prijašnjih iskustava. No, svaka zemlja ima drugačija pravila pa je bolje resetirati svoj um u tom pogledu.

Kako se uopće otvara jedna koncept trgovina? Koji su prvi koraci?

Prvi korak bio je otvoriti poslovni subjekt i pronaći lokaciju za trgovinu. U međuvremenu smo kreirali listu robe za concept store vodeći se vizijom koju smo imali i birajući je prema ciljanoj skupini, budžetu koji smo imali i dostupnosti brendova. Dugoročno, bilo je krucijalno voditi duge razgovore i iz perspektive klijenta promatrati što drugi rade dobro. I da, to je značilo da smo jako puno shoppingirali.

Procijenili smo da će nam trebati 5 ili 6 godina da konsolidiramo biznis i postanemo dovoljno pouzdani i stručni da bismo mogli vidjeti relevantne rezultate. U početku smo imali i još jednog poslovnog partnera čija je vizija bila drugačija od naše pa je naš start-up u tom trenutku išao u malo drugačijem smjeru od onog kojim smo krenuli od druge sezone.

Bilo je krucijalno iz perspektive klijenta promatrati što drugi rade dobro. I da, to je značilo da smo jako puno shoppingirali.

Drugi važan korak koji smo poduzeli bila je gradnja reputacije trgovine i snažnog identiteta obiteljskog biznisa. Prioritet nam je bio i da se ne natječemo s već postojećim biznisima što smo učinili kroz izbor robe odnosno brendova koji još nisu postojali na ovom tržištu što je predstavljalo dodatnu vrijednost za iskustvo godišnjeg odmora naših klijenata. Sad smo pri kraju naše 9. sezone u Rovinju i možemo reći da je jedino promjena stalna. Nijedna sezona nije bila poput prethodne. Jednostavno smo se trebali prilagoditi i reagirati na fluktuacije turističkog sektora i druge nepredvidljive situacije među kojima je i mijenjanje lokacije trgovine nekoliko puta.

Kvaliteta i održivost su iznimno važni za SALT. Koje kriterije koristite kad birate brendove koje ćete prodavati?

Kriterija je mnogo i uključuju transparentnost i pouzdanost cijelog lanca proizvodnje, ekspertizu, budžet koji opada na marketing u odnosu na budžet koji opada na proizvod, konzistencija u kreativnosti i kvaliteti proizvodnje itd. Ali jedan je kriterij koji uvijek selekciju čini poprilično jednostavnom – politika rasprodaja. Ako je proizvod održiv onda je vrijednost za novac stvarna i maloprodajne cijene ne mogu fluktuirati mnogo niti često.

MALI VELIKI | Salt Clothing
Luca Franchini | Foto: SALT

Većina brendova koju prodajete nije iz Hrvatske. Kako funkcionira njihov uvoz i koliko je to komplicirano?

Brendovi koji čine srž naše ponude su izrađeni u Italiji i Francuskoj. I naš brend SALT se također proizvodi u Italiji, od tkanine do proizvodnje odjevnih predmeta. Uvoz unutar europske zajednice, od pouzdanih kompanija, vrlo je jednostavan. Postao je još jednostavniji s promjenom valute na euro u Hrvatskoj. Od nekoliko ekskluzivnih suradnji iz drugih europskih zemalja smo morali odustati nakon Brexita. No, s nekima smo uspjeli ponovno uspostaviti odnose nakon što su pronašli odgovarajuća rješenja za uvoz.

Ako je proizvod održiv onda je vrijednost za novac stvarna i maloprodajne cijene ne mogu fluktuirati mnogo niti često.

Je li vam u početku bilo teško doći do klijenata? Kako ste ih privukli?

Nije bilo toliko teško. Bili smo novi na ovom području, a prije 10 godina turistički je sektor ovdje bio puno bolje definiran. Imali smo i sreću da smo dobili lijepu medijsku popraćenost sasvim organski. K tome smo uspjeli doći do dodatnih klijenata kroz naše platforme na društvenim mrežama. No, svjesni smo da još uvijek nismo dosegli svoj puni potencijal. A i događaji koji su kroz prošlu godinu protresli svijetu, su utjecali i na naš posao.

SALT se trenutno nalazi u hotel Monte Mulini. Koliko je bilo teško doći do pozicije u tako popularnom hotelu na obali? Kako ta suradnja danas izgleda?

Pristali smo otvoriti trgovinu u Monte Muliniju 2017., dvije godine nakon otvaranja trgovine u starom gradu. Bilo je to u vrlo kratkom roku i zahvaljujući viziji bivše generalne direktorice koja je vidjela priliku da gostima ponudi high-end shopping iskustvo. Dakako, nismo htjeli propustiti priliku iako u hotelu nije postojao nikakav prodajni prostor. Krenuli smo prvo s jednim stolom, vješalicom i dvije sofe ispred velikog otvorenog prostora na ulazu u wellness hotela. I naravno s dobrom dozom nesmotrenosti.

Luca je u međuvremenu razvio The Thing inspiriran izlozima s luksuznom modom u tokijskom Dover Street Marketu u četvrti Ginza. Radi se o pomičnoj kutiji napravljenoj od odbačenih materijala koji su korišteni kao rekviziti u milanskim muzejima te od kutija za vino. Kreirao ju je Studio Albori Milano godinu dana kasnije i ona je još uvijek u SALT trgovini danas. Gosti Monte Mulinija nekad pomisle da se radi o nordijskoj sauni, ali generalno ih jako privlači jedinstven dizajn i nekonvencionalna selekcija odjeće.

MALI VELIKI | Salt Clothing
Luca Franchini | Foto: SALT

Trgovinu zimi zatvarate. Na koliko dugo i znači li to da je ljetna sezona dovoljna kako biste preživjeli cijelu godinu?

Danas je SALT otvoren 7 ili 8 mjeseci u godini, od ožujka do listopada. Kad smo imali trgovinu u starom gradu (od 2015. do 2019.), pokušali smo ostati otvoreni tijekom zime, ali jednostavno nije bilo praktično. Unatoč uvriježenom javnom mišljenju, kvalitetna modna maloprodaja nije visokoprofitabilan posao. Može nas održati na životu, ali Chiara ima i drugi posao.

Koja je najveća lekcija koju ste naučili kroz iskustvo selidbe i otvaranja biznisa u Hrvatskoj?

Naučili smo da je važno ostati vjeran sebi i ne bojati se donositi nepopularne odluke. Imali smo prilike za otvaranje novih trgovina koje su se činile kao nešto što ne smijemo propustiti. Ali smo pažljivo odlučili od njih odustati. Nas dvoje pokrivamo svaku ulogu, od dizajnera do prodavača, od planiranja marketinške strategije do održavanja skladišta, i cijenimo i poštujemo svaki aspekt vođenja malog neovisnog biznisa. Svjedoci smo rasta malih kvalitetnih biznisa u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina i vjerujemo da je to dobra stvar. I mi činimo svoj dio da ih podržimo, i kao klijenti i kao poslovni partneri.

Važno je ostati vjeran sebi i ne bojati se donositi nepopularne odluke.

Koja je nepravedna prednost koju SALT ima?

To što smo Talijani i što smo odrasli u Milanu.

Koje greške najviše pamtite i što ste iz njih naučili?

Najveća pogreška koju smo učinili bila je što nismo dobro razumjeli kontekst u kojem smo počeli poslovati. Očekivali smo da ćemo izgraditi čvrstu mrežu, ali umjesto toga doživjeli smo nedostatak zajedničke vizije na koju nismo bili spremni. Naučili smo više promatrati i pokušati bolje razumjeti.

Što biste napravili drugačije da krećete ispočetka?

Vjerojatno ništa, ali bismo rado da smo počeli godinama ranije, a ne čekali 2015.

Info o poduzetniku
Nives Bošnjak (1992.), freelance novinarka i urednica, diplomirala je na Sveučilištu u Zagrebu, na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i Fakultetu političkih znanosti. U radu se fokusirala na modno novinarstvo, a radila je kao urednica mode na portalu Buro Hrvatska, urednica digitalnog izdanja magazina Elle Hrvatska, te kao glavna urednica portala Super1 (Telegram Media Grupa). Radovi su joj objavljeni i u magazinu Grazia Hrvatska te katalogu Tekstilno-tehnološkog fakulteta DIPMOD_4_5 (2021.). Danas uređuje i piše za nezavisni magazin Kàko te radi kao samostalna novinarka, urednica i kreativna savjetnica.

Autor

  • Nives Bošnjak (1992.), freelance novinarka i urednica, diplomirala je na Sveučilištu u Zagrebu, na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i Fakultetu političkih znanosti. U radu se fokusirala na modno novinarstvo, a radila je kao urednica mode na portalu Buro Hrvatska, urednica digitalnog izdanja magazina Elle Hrvatska, te kao glavna urednica portala Super1 (Telegram Media Grupa). Radovi su joj objavljeni i u magazinu Grazia Hrvatska te katalogu Tekstilno-tehnološkog fakulteta DIPMOD_4_5 (2021.). Danas uređuje i piše za nezavisni magazin Kàko te radi kao samostalna novinarka, urednica i kreativna savjetnica.
PROČITAJ JOŠ I OVO
Ostani u toku s najnovijim člancima, edukacijama i novostima.
Skip to content