Kako smo kroz godine eksperimentiranja stvorili Kut na kvadrat, brend komada od održivijeg betona

Krešimir Tušak i Tonći Urošević ispričali su nam kako su stvorili Kut na kvadrat, brend ručno rađenih proizvoda od inovativnog održivijeg betona

“U početku smo restaurirali stari namještaj, lampe, škrinje i razne home decor komade koje bismo našli na Hreliću ili iskopali na glomaznom otpadu. Općenito nas je zabavljalo napraviti nešto novo iz starog i “potrošenog”, razmišljati o problemu i riješiti ga na funkcionalan i sebi zanimljiv način kako bi ispunili želju za kreativnim izražavanjem i kao svojevrstan bijeg iz stvarnosti. Tako smo korak po korak igrom slučaja došli do betona i iz znatiželje izradili svoje prve betonske tegle” započinju svoju priču o početcima brenda Kut na kvadrat, za MALI VELIKI Krešimir Tušak i Tonći Urošević.

Njih su dvojica 2018. godine pokrenuli [ kutnakvadrat ], brend detalja za dom od betona. Krešimir se godinama bavio fizioterapijom, poslom u kojem je osjetio određeni zamor i odlučio potražiti promjenu radne okoline. Iz hobija se bavio dizajniranjem vrtova, izradom vrtnih jezeraca, te učenjem o biljkama te je u tom području vidio budućnost svoje karijere. Tonći je pak magistar geologije zaštite okoliša koji se time nikad nije profesionalno bavio, ali je, kao i Krešimir, bio naklonjen DIY kulturi i ručnom radu. Tu su udružili snage i počeli zajedno izrađivati proizvode od betona.

“Jako nam se svidio cijeli taj proces, od izrade kalupa do lijevanja betona i čekanja da se osuši da vidimo finalni izgled i teksturu. I tako je sve krenulo.” Uslijedila je faza eksperimentiranja i testiranja svojstava betona. A nakon toga su Krešimir i Tonći brzo dali otkaze na dotadašnjim poslovima i službeno osnovali [ kutnakvadrat ]. “2020. godine otvorili smo obrt za dizajn i proizvodnju, te smo dobili bespovratna sredstva EU. Uz njih smo došli do profesionalnih alata koji su nam uvelike olakšali rad i omogućili razvoj kompleksnijih proizvoda.”

Danas proizvode tegle, sjenila za lampe i skulpturalne zdjele od inovativnog betona. U njegovom sastavu koriste održivije materijale kao što su reciklirana celuloza ili ekspandirana gline. U nastavku su nam ispričali više o svom poduzetničkom putu.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Tegla Athena| Foto: Kut na kvadrat

Za početak, odakle ljubav i interes za beton?

Volimo misliti da je beton odabrao nas. To je bila ljubav na prvi dodir. Beton kao materijal je čvrst u svojem punom potencijalu. A s druge strane može biti i elastičan, mekan i, uz dobar alat, lako obradiv na razne načine. Zapravo nam se jako svidjela ideja beskonačnosti primjene ovog materijala. Također, teksture koje izlaze nakon sušenja jedan su od najuzbudljivijih trenutaka u izradi s obzirom na to da svaki proizvod priča svoju priču kroz zarobljene mjehuriće zraka koji zapnu u kalupu. Rad ruku je kod svakog proizvoda drugačiji i upravo zato svaki predmet je poseban i jedinstven. Uz to, trudimo se napraviti multifunkcionalne proizvode, koje kupci mogu koristiti na različite načine, čime zapravo sami sudjeluju u dizajniranju. Kako samog proizvoda, tako i vlastitog mikrookoliša.

Kako ste i gdje sve naučili raditi s tim materijalom? Koji je bio prvi proizvod koji ste od njega kreirali?

Sve je zapravo krenulo iz potrebe za teglama za biljke u nedostatku (tadašnje) ponude za posebnijim, unikatnim komadima koje su minimalističkog, a opet monumentalnog/skulpturalnog izričaja. Trebala nam je tegla koja će dozvoliti biljci da bude u prvom planu i da “priča svoju priču” dok je postolje/tegla kvalitetna, ekološki prihvatljiva i nenametljiva baza. S tim ciljem smo krenuli istraživati načine ponovne upotrebe različitih, odbačenih premeta od kojih smo napravili prve kalupe i krenuli s izradom.

Početak je, naravno, bio najteži. Trebali smo dosta toga naučiti u kontekstu sastava materijala, najboljih omjera agregata koji čine beton i naravno kako pravilno sušiti i obraditi proizvod. Istraživali smo tržište ekološki prihvatljivih proizvoda za obradu betona i to nam je uzelo dosta vremena. Od YouTube tutoriala do čitanja stručne literature – prošli smo sve, a i dalje aktivno istražujemo. Tehnologija materijala ubrzano napreduje, tako da je potrebno istraživati i biti u toku s novitetima na tržištu. Za neke projekte smo kontaktirali profesore na Građevinskom fakultetu koji su bili nesebični u dijeljenju savjeta.

Danas, nakon gotovo 6 godina intenzivnog rada, osjećamo napredak u znanju. I to nam dozvoljava da na dobrim temeljima usvajamo nova znanja. Kako smo već i naglasili, u našem betonskom laboratoriju eksperimentiramo s različitim agregatima od kojih se radi beton. Poput ekspandirane gline, reciklirane celuloze i sl. Uz njihovu pomoć dobivamo proizvode koji su manje težine, boljih karakteristika, te materijale koje možemo oblikovati bez upotrebe kalupa, na čemu radimo protekle 2 godine.

Rad ruku je kod svakog proizvoda drugačiji i upravo zato svaki predmet je poseban i jedinstven.

A kad vam je postalo jasno da bi izradu predmeta od betona mogli pretvoriti u biznis?

Dok smo učili o betonu i kako izraditi kalupe, naišli smo na velik broj profila umjetnika/craftera koji se profesionalno bave izradom betonskog home decor asortimana. Kako nismo primijetili da kod nas postoji ponuda takvih proizvoda, došli smo na ideju da bi mogli naš hobi s vremenom dignuti na novi, profesionalniji nivo.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Capsule betonska sjenila | Foto: Kut na kvadrat

Što sve danas izrađujete i radite li sve sami ili imate pomoć u tome?

Posljednje dvije godine smo se posvetili istraživanju betona koji dobivamo od 100 % reciklirane celuloze, odnosno papirnate i kartonske ambalaže. Otkrivanjem novih tehnika izrade polako se mičemo od “ograničenosti” izrade proizvoda uz pomoć kalupa i jednostavnog lijevanja standardnog betona. Nove linije proizvoda razvijamo organskim oblikovanjem betona. Nešto poput rada s glinom, uz pomoć raznih materijala poput mreža, kartona, stiropora, pur pjene i sl. Tako su nastali prvi modeli sjenila za lampe, s obzirom na to da je beton od celuloze lagan, a istovremeno iznimno čvrst materijal. Kako smo nastavili istraživati i eksperimentirati, nastale su i prve linije organski oblikovanih, armiranih tegli za biljke. Njih smo testirali na sve vremenske uvjete kako bismo bili sigurni da se mogu koristiti za unutarnje i vanjske prostore. Te skulpturalne zdjele za voće.

Sami se bavimo i proizvodnjom i distribucijom. Također, sami smo osmislili i napravili web stranicu koju redovito osvježavamo novim radovima i vizualima. Uz to vodimo društvene mreže, marketinške kampanje, komunikaciju s kupcima, izrađujemo vizuale, montaže itd. Upravo zbog svih ovih segmenata postao je to poprilično dinamičan posao. Uz njega smo dosta toga naučili i svaki aspekt nas na svoj način veseli.

Je li proizvodnja skupa?

Troškovi naravno nisu zanemarivi. Od potrošnih materijala i alata do tekućih troškova svakog obrtnika i održavanja osobnog vozila bez kojeg ne bismo mogli apsolutno ništa.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Capsule betonska sjenila | Foto: Kut na kvadrat

Osim u znanje, jeste li u početku trebali puno uložiti u materijale i pribor za rad?

Većinu profesionalnog alata i pribora za rad kupili smo putem projekta za samozapošljavanje HZZ-a i Natječaja grada Zagreba za očuvanje tradicijskih i proizvodnih obrtničkih djelatnosti. To nam je uistinu olakšalo početak. Materijal smo kroz rad i eksperimentiranje pomalo nabavljali i po putu otkrivali tvrtke koje imaju vlastitu proizvodnju u RH. To nam je bilo iznimno važno jer smo htjeli da proizvodi budu 100% hrvatskog porijekla.

Također, nismo samo morali ulagati u znanje vezano za izradu proizvoda. Već i u razradu marketinških strategija prodaje, istraživanje tržišta, dolazak do novih kupaca i klijenata, izradu dobre fotografije proizvoda i alata potrebnih za izradu vizuala, vođenje web stranice itd. Zapravo svih aspekata poslovanja kojima se bavi i većina naših kolega koji se bave ručnim radom.

A prostor? Pretpostavljam da Kut na kvadrat proizvodi nisu nešto što bi svatko od nas mogao izraditi u svojoj dnevnoj sobi.

Naravno, jedna od najvažnijih stavki je dovoljno velik prostor u kojem možete brusiti, sušiti proizvode, mrljati ga i packati. I u kojem vam se mora sviđati da uvijek miriše na vlagu i prašinu. Tu smo imali dosta sreće s obzirom na to da Krešinim roditeljima, u čijem smo prostoru krenuli raditi (i radimo i danas) nije smetala galama i kaos koji nastaje prilikom izrade i obrade proizvoda. Također, potrebno je nekako prezentirati proizvode kada vam dođu kupci, pa smo osmislili i uredili studio na tavanu kuće. Bez tako koncipiranog prostora se vjerojatno ne bismo ni upustili u ovaj posao. S obzirom na to da je poprilično teško pronaći adekvatan radni prostor koji si možete priuštiti, pogotovo u početku. I odvojeno mjesto za prezentaciju proizvoda, odnosno svojevrsni showroom.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Capsule betonska sjenila | Foto: Kut na kvadrat

A kakvu ste strategiju primijenili da biste došli do prvih kupaca? 

U početku su nas, kao i većinu kolega koji se bave ručnim radom, podržali obitelj, prijatelji i poznanici. Tada smo krenuli ići na sajmove, doslovno ste nas mogli pronaći na svakom sajmu ručnih radova ili festivalu dizajna. Od Artomata, preko manjih sajmova rukotvoraca, do Zagreb Design Weeka gdje smo se direktno upoznali s našom publikom i proširili glas o nama i našem radu.

Do danas ste imali niz odličnih suradnji. Kako one funkcioniraju? Jeste li uvijek vi ti koji ste proaktivni u pristupanju potencijalnim suradnicima ili oni zovu vas?

Kroz naš rad surađivali smo s brojnim kolegama koji se bave produkt dizajnom i ručnim radom kao i raznim stručnjacima iz područja dizajna i umjetnosti. S njima smo razmijenili brojne vještine i znanja u raznim segmentima poslovanja, od same izrade, obrade i prilagodbe proizvoda određenom projektu do plasmana na tržište. Zapravo možemo reći da smo kroz suradnje najviše naučili o razvoju proizvoda i distribuciji. Ali i o poslovanju i vođenju obrta od naših iskusnijih kolega, što je neprocjenjivo. Međutim, u tome i je čarolija suradnji… Dijeljenje znanja, iskustava, upoznavanje, umrežavanje i zapravo najviše, podržavanje jedni drugih i cijele scene stvaralaca, obrtnika i umjetnika kojih ima puno i za koje se treba čuti.

Iz našeg iskustva, nikad nije bilo važno tko je kome prvi pristupio. Više se skužiš s nekim na sajmu s kim imaš dodirnih točaka u smislu estetike i dizajna i da ta suradnja ima neki smisao i koncept i krenete u pokušaj realizacije.

Jedna od posljednjih suradnji je s kreativnom i talentiranom kolegicom iz umjetničkog rasadnika Diši na nos. A jedna od najdugotrajnijih s Creative Cables Store Zagreb, jednim od najvećih proizvođača tekstilnih kabela na svijetu i vodećom tvrtkom u industriji dizajna rasvjete.

Je li u početku bilo odbijenica? Što ste iz toga naučili?

Moramo priznati da nije. Ne znamo da li nam je svemir bio naklonjen ili smo nešto dobro radili. Međutim, cijela scena rukotvoraca i malih poduzetnika želi surađivati i međusobno se promovirati, umrežavati i podržavati… Tako da smo s te strane uvijek svi imali otvorene ruke za suradnju bilo kakve vrste, makar to bilo i kroz zajedničko darivanje.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Tegla Circlea | Foto: Kut na kvadrat

Što sve trenutačno imate u ponudi? A na čemu tek radite?

Trenutno u ponudi imamo nekoliko linija dekorativnih tegli za biljke, skulpturalne zdjele za voće i sjenila za lampe. Upravo radimo na novoj kolekciji pod nazivom “Monolith” koja će predstavljati konceptualni razvoj one-of-a-kind modela. To bi značilo da će svi naši proizvodi proći kroz jednu vrstu katarze i vratiti se u formi neponovljivih unikata. Kroz tu kolekciju ćemo predstaviti i nove radove, poput podnih/stolnih lampi, vaza za suho cvijeće i ogledala, a sve zajedno ćemo objaviti na našem web shopu čim bude testirano i spremno.

Gdje se Kut na kvadrat komadi danas sve mogu kupiti?

[ kutnakvadrat ] proizvode možete pronaći i kupiti putem našeg web shopa, društvenih mreža (Facebook i Instagram), te dolaskom kod nas u studio koji se nalazi na adresi Modecova 13, u blizini bolnice Vrapče.

Također, tegle za biljke mogu se od nedavno kupiti u umjetničkom rasadniku Diši na nos, koji nudi usluge sadnje biljaka u naše tegle (kao i tegle drugih stvaralaca). Ili pak unajmiti ih za neki poseban event. Sjenila iz linije “Capsule” možete pogledati kod naših partnera i prijatelja Creative Cables Store na adresi Nova cesta 109, Zagreb.

MALI VELIKI | Kut na kvadrat
Betonska tegla Sfera | Foto: Kut na kvadrat

Koja je nepravedna prednost koju Kut na kvadrat ima?

Mislimo da bi to definitivno bio adekvatan prostor za rad, s kojim smo mi imali sreće. Uz to, prljavo, prašnjavo i vlažno nikoga ne privlači kada razmišlja o idealnom radnom okruženju. Haha! Također, fizički je posao, pa možda kombinacija svega ne zvuči kao “dream job” zbog čega nemamo preveliku konkurenciju.

Koje greške najviše pamtite i što ste iz njih naučili?

Jednom smo, ushićeni i uzbuđeni novim kalupima koje smo napravili, nadobudno krenuli u izradu preko 100 različitih komada, bez da smo se uvjerili u dobar omjer agregata (cement:pijesak) i pravilnog načina sušenja u kojem beton ima dovoljno vremena da postigne maksimalan stupanj čvrstoće, a da pritom ostane hidratiziran kako ne bi popucao… Da, sve nam je popucalo i završilo na reciklažnom dvorištu. Haha” Sljedeći put smo bili pametniji

Cijeli proces učenja, pokušaja i pogrešaka, koji i danas traje, je potreban za napredak i uspjeh i savršen je baš takav kakav je.

Što biste napravili drugačije da krećete ispočetka?

Apsolutno ništa, cijeli ovaj proces učenja, pokušaja i pogrešaka, koji i danas traje, je potreban za napredak i uspjeh i savršen je baš takav kakav je. Koliko god ponekad bio frustrirajući. Upravo tom procesu možemo biti zahvalni na velikoj školi zbog koje smo danas profesionalni(ji) u niši kojom se bavimo.

Info o poduzetniku

Mi smo Krešimir i Tonći, dinamični duo koji voli eksperimentirati s betonskim formama, teksturama i recikliranim materijalima. [ kutnakvadrat ] smo osnovali 2018. godine i od tada proučavamo i eksperimentiramo s betonima različitog sastava kako bismo mogli dizajnirati i proizvoditi kvalitetne skulpturalne betonske proizvode trajne vrijednosti.

Naš rad je prije svega karakteriziran funkcionalnošću predmeta i estetici prilagođenoj potrebama samog predmeta, bilo da se radi o tegli za biljke, sjenilu za lampu ili skulpturalnoj zdjeli. Svi betonski objekti ručno su izrađeni, a tekstura materijala čini svaki predmet unikatnim. Dizajn predmeta rezultat je međusobnog uvažavanja oblika i tekstura sa oblicima iz prirode i sa dozom svakodnevne i nezaustavljive potrebe za eksperimentiranjem. Stvaramo minimalističke, organski oblikovane betonske predmete za pojedince koji vole dodir unikatno dizajniranih komada za dom.

Nives Bošnjak (1992.), freelance novinarka i urednica, diplomirala je na Sveučilištu u Zagrebu, na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i Fakultetu političkih znanosti. U radu se fokusirala na modno novinarstvo, a radila je kao urednica mode na portalu Buro Hrvatska, urednica digitalnog izdanja magazina Elle Hrvatska, te kao glavna urednica portala Super1 (Telegram Media Grupa). Radovi su joj objavljeni i u magazinu Grazia Hrvatska te katalogu Tekstilno-tehnološkog fakulteta DIPMOD_4_5 (2021.). Danas uređuje i piše za nezavisni magazin Kàko te radi kao samostalna novinarka, urednica i kreativna savjetnica.

Autor

  • Nives Bošnjak (1992.), freelance novinarka i urednica, diplomirala je na Sveučilištu u Zagrebu, na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i Fakultetu političkih znanosti. U radu se fokusirala na modno novinarstvo, a radila je kao urednica mode na portalu Buro Hrvatska, urednica digitalnog izdanja magazina Elle Hrvatska, te kao glavna urednica portala Super1 (Telegram Media Grupa). Radovi su joj objavljeni i u magazinu Grazia Hrvatska te katalogu Tekstilno-tehnološkog fakulteta DIPMOD_4_5 (2021.). Danas uređuje i piše za nezavisni magazin Kàko te radi kao samostalna novinarka, urednica i kreativna savjetnica.
PROČITAJ JOŠ I OVO
Ostani u toku s najnovijim člancima, edukacijama i novostima.
Skip to content